V rozhovore BBC s Janukovyčom vypadla pasáž o Kryme

23.06.2015 Celý región

Moskva 23. júna (TASR) - Ruská tlačová agentúra RIA Novosti dnes upozornila, že britská spravodajská spoločnosť BBC v anglickom preklade svojho rozhovoru so zosadeným ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom neuviedla jeho výrok, že vystúpenie Krymského polostrova zo zväzku Ukrajiny podporilo v referende 90 percent obyvateľov polostrova. Podľa jeho slov referendum bolo dôsledkom protivládnych demonštrácií na kyjevskom Námestí nezávislosti z jari roku 2014.

RIA Novosti upozornila, že v ruskom prepise táto pasáž nechýba.

Anektovanie Krymu Ruskom označil Janukovyč - aj v anglickom preklade rozhovoru - za "tragédiu", ktorá by sa za jeho vlády nebola stala.

"To, čo sa tam stalo, bolo veľmi zlé. Teraz musíme nájsť cestu, ako vyriešiť túto situáciu... Teraz je tam vojna. Hovoria (v Kyjeve) o tom, že si Krym vezmú späť. Ako? Vojnou? Potrebujeme ďalšiu vojnu?" uviedol Janukovyč.

Podľa ruskej verzie však Janukovyč v rozhovore pre BBC ešte uviedol, že "krymský ľud, 90 percent obyvateľstva Krymu hlasovalo za odchod z Ukrajiny. Domnievam sa, že to je veľmi zlé. Ale je to dôsledok toho, čo spôsobil Majdan. Je to dôsledok radikálneho nacionalistického hnutia, ktoré vystrašilo obyvateľstvo Krymu, ktoré bolo tradične proruské".

Janukovyč pripomenul, že svojich oponentov v Kyjeve varoval pred vojenským prevratom a zapojením radikálnych krajne pravicových síl. "Varoval som ich, že Majdan im (krajnej pravici) nebude stačiť, pôjdu ďalej. A oni šli ďalej... rozbili už celú krajinu a do tohto konfliktu zatiahli celý svet," konštatoval Janukovyč.

Janukovyč v rozhovore pre BBC vyhlásil, že vojna na Ukrajine je "nočnou morou", ktorá sa stala realitou.

Ukrajinský exprezident priznal, že nesie časť zodpovednosti za streľbu do demonštrantov v uliciach Kyjeva, ktoré napokon viedlo k jeho zosadeniu vo februári roku 2014.

Pokiaľ ide o nie celkom objasnené okolnosti jeho úteku z Ukrajiny, Janukovyč uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin mu "zachránil život, keď nariadil jednotkám osobitného určenia, aby ho v noci 23. februára 2014 prepravili do Ruska".

V rozhovore pre BBC Janukovyč odmietol tvrdenia, že spreneveril peniaze patriace ukrajinskému štátu a previedol ich na tajné bankové účty v zahraničí. Poznamenal tiež, že veľkolepá rezidencia pri Kyjeve, ktorá bola po jeho zosadení otvorená pre verejnosť a svojím luxusným vybavením vyvolala všeobecné pobúrenie, nepatrila jemu osobne. Janukovyč priznal, že na Ukrajine bola korupcia. "Nikto to nepopiera," vyhlásil. Upozornil, že "uplynulo pol druha roka a tí, ktorí sú pri moci, mali k dispozícii všetky nástroje: Nech nám teda ukážu, kde sú Janukovyčove bankové kontá". "Neexistujú a nikdy neexistovali," zdôraznil.

BBC na svojej stránke pripomína, že medzinárodná policajná organizácia Interpol Janukovyča v januári tohto roku zaradila na zoznam hľadaných osôb po tom, ako ho ukrajinské vedenie obvinilo zo sprenevery miliónov dolárov.

Britská spravodajská stanica konštatovala, že sa stala prvým západným médiom, ktorému Janukovyč po svojom zosadení a vypuknutí konfliktu na východe Ukrajiny poskytol rozhovor.
 

Vyberte región

mark